اشتغال و اقتصاد

 

کشاورزی

برمبنای اطلاعات حاصل از سرشماری سال ۱۳۹۵ در روستا، تعداد شاغلین بخش کشاورزی روستای نرگان برابر با ۹۵ نفر بوده است که حدود ۲۸ درصد از جمعیت شاغل روستا را دربرمیگیرد. براساس اطلاعات موجود از سرشماری سال ۱۳۹۳ تعداد بهربرداران کشاورزی برحسب نوع فعالیت در روستای نرگان مطابق جدول زیر می باشد.

زراعت و باغداری

مطالعات میدانی انجام شده در سطح روستا در سال ۱۳۹۷ نشان داده است که در روستای نرگان حدود ۲۵ هکتار از اراضی زراعی روستا زیر کشت گندم با ۵ هکتار، برنج با ۱۵ هکتار، جو با ۳ هکتار و سیب زمینی با ۲ هکتار می باشد. از ۲۱ هکتار اراضی اختصاص یافته به باغات نیز ۱۵ هکتار شامل محصول به، ۲ هکتار دارای  محصول هلو و۴ هکتار به محصول گیلاس اختصاص یافته است که این محصولات در درجه اول در خود روستا و روستاهای  اطراف به فروش می سد و مازاد مصرف در میدان میوه وتروبار شهرستان فلاورجان به فروش می رسد. لارم به ذکر است در روستاهیچ گونه واحد خدماتی و پشتیانی برای ماشین های کشاورزی وجود ندارد. کود، سم و بر اصلاح شده مورد نیاز برای کشاورزان به صورت ۱۰۰ درصد سهمیه توسط جهاد کشاورزی شهرستا فلاورجان و فروشگاه های توزیع کود و سم شهرستان تامین می شود. سیستم آبیاری اراضی نیز ۹۸ درصد غرقابی و تنها ۲ درصد قطره ای می باشد.

دامداری

با توجه به مطالعات میدانی در روستای نرگان جند راس دام سنگین و ۵ واحد پرورش دام سبک وجود دارد. غلاوه براین چندی واحد پرورش مرغ تخم گذار خانگی با ظرفیت ۳۰ تا ۴۰ قطعه وجود دارد. تولیدات این واحدهای خانگی صرف مصارف خانگب روستا می شود و اضافه شیر به مرکز جمع آوری شیر اردال داده می شود. در روستای نرگان هیچ گونه امکاناتی برای نگه داری و فرآوری محصولات و صنایع تبدیلی و تکمیلی وجود ندارد.

صنعت و معدن

در روستای نرگان هیچ واحد صنعتی وجود ندارد. وجود شهرک صنعتی اشترجان در فاصله ۴ کیللومتری روستا، موجب اشتغال تعدادی از اهالی روستا در این صنایع شده است. در نزدیکی روستا هیچ معدنی وجود ندارد.

خدمات

زمینه اشتغال در مشاغل خدماتی در روستا مطابق جدول زیر می باشد. در روستا همچنین یک بازارچه غیر بومی وجود دارد که در هفته دو روز محصولاتی همچون مایحتاج اهالی روستا، پارچه، پوشاک، میوه و صیفی جات در آن عرضه می گردد که از روستاهای شاه شمس الدین نیز برای خرید از این بازارچه، به روستای نرگان مراجعه می کنند.

بعلاوه در روستای نرگان هیچ تعاونی فعالی وجود بنابراین اهالی روستا در تعاونی های روستاهای سهروفیروزان و یا شهرهای پیربکران و فلاورجان عضویت دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

سه + ده =

فهرست