خدمات موجود روستا

خدمات ارتباطی:

از لحاظ امکانات ارتباطی باید بیان کرد که در روستای نرگان امکان دسترسی به تلفن ثابت و تلفن همراه برای اهالی مسیر است. همچنین تجهیزات مورد نیاز برای ارتباطات مانند ADSL موجود می باشد. دفتر ICT روستایی در روستای نرگان نیر وجود داشته و روستهای چم رود و شمس الدین نیز در هنگام نیاز به روستای نرگان مراجعه می کنند.

خدمات بهداشتی:

امانات بهداشتی روستا شامل یک خانه بهداشت روستایی می باشد که پزشک، در طول هفته در آن حضور دارد. بعلاوه یک واحد داروخانه نیز در سطح روستا به صروت سیا مشغول فعالیت می باشد که دو روز در هفته به روستا خدمت رسانی می کند. سایر امکانات بهداشتی و رمانی مانند آزمایشگاه، دندانپزشک و یا مرکز زایمان در روستا وجود نداشته و اهالی بایستی به مرکز بخش  پیربکران یا فلاورجان مراجعه کنند. خانه بهداشت روستا علاوه بر اهالی روستا به اهالی روستاهای همجوار از جمله روستای شاه شمس الدین نیز خدمات رسانی می کند.  در سطح روستا همچنین یک واحد غسالخانه نیز وجود دارد.

خدمات دفع فاضلاب و زباله:

دفع فاضلاب در روستا از طریق چاه قابل تخلیه صورت میگیرد. ۸۰ درصد آب های سطحی روستا به جوی ها و جدول و کانیو و ۲۰ درصد به صورت رها در معابر هدایت می شوند. سیستم دفع زباله نیز به صورت سنتی، توسط دهیای انجام می گیرد و فضولات حیوانی نیز در معابر در خارج از روستا دفع می گردد.

خدمات تاسیسات

در رابطه با تاسسیات آب آشامیدنی  در روستا، ک مخزخ ذخیه سازی آب در روستا موجود می باشد که اب چاه وارد آن شده و پس از کلرزنی از طریق لوه کشی به سطح روستا انتقال پیدا می کند. این مخزن بین روستاهای طاد، سهروفیرزوان، اردال، چم رود، فیلروگان، بجگرد و نرگان مشترک است. در سال ۱۳۳۷۷ نیز لوله کشی آب سراسری از طریق این مخزن برای روستاهای فوق الذکر انجام شده است.

خدمات تامین انرژی

روستای نرگان به شبکه سراسری برق و شبکه سراسری گاز متصل می باشد. تامین سوخت نیز به وسیله پمپ بنزین و پمپ گازوئیل که در فاصله حدود یک کیلومتری و پمپ گاز و ایستگاه CNG به فاصله ۱۰ کیلومتری روستا تامین میگردد. در روستا مولد برق تجدیدپذیر و مولد برق محلی وجود ندارد.

خدمات آموزشی و فرهنگی- تفریحی روستا

در ورستای نرگان یک واحد مدرسه ابتدایی مختلط و یک واحد مدرسه متوسطه دوره دوم پسرانه فعال می باشد. در مدرسه ابتدایی حدود ۴۶ نفر دانش آموز مشغول به تحصیل می باشند که متشکل از دختر و پسر می باشد. مدرسه متوسطه دوره دوم نیز علاوه یر دانش آموزان پسر روستای نرگان شامل دانش آموزان پسر روستاهای کاویان، طاد و چم رود نیز می باشد که برای تحصیل به این روستا مراجعت می کنند. برای ادامه تحصیل بالاتر افراد بایستی بع پیربکران یا فلاورجان مراجعه کنند. همچنین در این روستا یک مهد قرآن مشترک با روستای شاه شمس الدین، یک زمین ورزشی خاکب و یک بوستان روستایی وجود دارد که امکانات تفریحی و ورزشی روستا را حدودی تامین می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

یک + چهار =

فهرست